Életrajz

Bársony Péter Liszt-díjas brácsaművész a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem és a grazi Zeneművészeti Egyetem professzora.

2000-ben szerzett művészdiplomát a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen, ahol Rados Ferenc, Bánfalvi Béla és Konrád György voltak a mesterei. Részt vett Kovács Dénes, Tátrai Vilmos, Kurtág György, Zsigmondy Dénes, Pinchas Zukerman és Tóth Zoltán mesterkurzusain. A párizsi Conservatoire-ban Gérard Caussé növendékeként tanult ösztöndíjjal.

Rendszeresen koncertezik külföldön és belföldön. Kamarapartnerei többek között Adorján András, Bálint János, Baráti Kristóf, Joshua Bell, Melvin Chen, Csaba Péter, Frankl Péter, Rivka Golani, David Grimal, Gulyás Márta, Alina Ibragimova, Ittzés Gergely, Kelemen Barnabás, Kocsis Zoltán, Kokas Katalin, Komlósi Ildikó, Nagy Péter, Perényi Miklós, Ránki Dezső, Latica Honda-Rosenberg, Simon Izabella, Szabadi Vilmos, Onczay Csaba, Várdai István, Várjon Dénes, Vigh Andrea. Számos világhírű vonósnégyessel koncertezett, többek között a Brentano, a Ying, a Miró, a Kelemen, a Keller és a Kodály vonósnégyesekkel.

Rangos nemzetközi fesztiválok, mint a santanderi kamarazenei fesztivál, a Ravinia-fesztivál (Chicago), a Mostly Mozart (New York), az Amadeo (Aachen), a Kaposvári Kamarazenei Fesztivál, az Arcus Temporum (Pannonhalma), a budapesti Fesztiválakadémia, a kamara.hu fesztivál és a Schubertiada (Feldkirch) résztvevője. Szólistaként olyan kiváló együttesekhez kapott meghívást, mint az American Symphony Orchestra, a Concerto Budapest, a Budapesti Filharmóniai Társaság, a Liszt Ferenc Kamarazenekar, a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, az Erkel Ferenc Kamarazenekar, az Új Magyar Kamarazenekar vagy a Budapesti Vonósok.

A magyar kortárs zene elkötelezett híve. Évente többször mutat be vagy rendel új művet. Több zeneszerző (Beischer-Matyó Tamás, Dargay Marcell, Durkó Péter, Gyöngyösi Levente, Hollós Máté, Horváth Balázs, Tihanyi László, Tornyai Péter, Vajda Gergely) ajánlott neki darabot. Dolgozott Kurtág Györggyel, Eötvös Péterrel, Krzysztof Pendereckivel, Szofija Gubajdulinával, Fabiano Panisellóval és Steve Reich-hel. Rendszeresen tart mesterkurzusokat Európa több országában, Kínában és az Amerikai Egyesült Államokban.
Alapítótagja volt az Akadémia és a Somogyi vonósnégyeseknek. 2000 és 2013 között a Concerto Budapest (korábbi nevén MATÁV Szimfonikus Zenekar) szólóbrácsása volt. Rendszeresen hívják vendégként szólamvezetőnek olyan világhírű együttesek, mint a Budapesti Fesztiválzenekar, a Le Concert Olympique vagy a Camerata Salzburg. 2012-ben Liszt Ferenc-díjjal tüntette ki a magyar állam.

Előszeretettel tűz műsorára elfeledett műveket, magyar és külföldi, kevésbé ismert szerzők alkotásait. CD-felvételei – melyeknek javarésze világpremier lemez – a Hungaroton gondozásában jelennek meg. Legújabb lemezén Mozart- és Haydn-műveket játszik Győri Noémi, Kokas Katalin és Kokas Dóra partnereként. 2013-ban szólistaként debütált a világ legjelentősebb koncerttermében, a New York-i Carnegie Hall Stern Auditóriumában, az American Symphony Orchestrával, Leon Botstein vezényletével. A New York Times kritikusa kritikájában elismerően emelte ki Bársony Péter „elegáns játékát”.

LETÖLTHETŐ ÉLETRAJZOK:

ESEMÉNYEK KÉPEKBEN:

Richard Strauss maraton

2022

Richard Strauss-maraton
MÜPA

Szabó Péter (cselló), Bársony Péter (brácsa)
Győri Filharmonikus Zenekar, vezényel: Rajna Martin

R. Strauss: Don Quixote

kamara.hu fesztivál 2021

2021

kamara.hu fesztivál
Zeneakadémia

Giovanni Guzzo (hegedű), Bársony Péter, Szűcs Máté (brácsa), Henrik Brendstrup (cselló), Devich Benedek (nagybőgő), Várjon Dénes (zongora)

Mendelssohn: D-dúr szextett, op. 110

kamara.hu fesztivál 2020

2020

kamara.hu fesztivál
Zeneakadémia

Bársony Péter (brácsa), Palojtay János (zongora)

Britten: Lachrymae, op. 48